The sale of the product has ended → It doesn't matter, try other similar products in the offer of Helveti.
Movement
Solar
Case material
Steel
Crystal material
Sapphire - anti-reflective
Weight
180 g
Waterproof
100 m
The Citizen Satellite Wave CC1090-52E men's watch has a steel case and movement. The watch is powered by an Eco-Drive movement, which is powered by solar energy and controlled by the satellite.
The watch face is protected by an anti-reflective sapphire crystal and also shows the day of the week and a second time zone. A solar cell is placed on its base, which then recharges the watch's battery. The 100M water resistance is sufficient for normal water contact and swimming.
The watch is controlled daily by a satellite signal and synchronized with an atomic clock. It is capable of displaying the time in most of the world's capitals and has a perpetual calendar - it keeps track of leap year and winter and summer time. You'll also find a date indicator and a charge level indicator on the dial. Synchronisation is automatically performed twice a day and can also be triggered manually.
Reviews and testing:
Not sure about the size?
Print size patterns
(For printing set - Scale: Default)
| Brand | Citizen |
| Gender | Male |
| Style | Sports |
| Origin | Japanese |
| Guarantee | 5 years |
| Waterproof | 100 m |
| Weight | 180 g |
| Movement | Solar |
| Caliber | H950 |
Power Reserve ![]() |
6 months |
| Case size | 48 mm |
| Case height | 16 mm |
| Case shape | Round |
| Case material | Stainless steel |
| Crystal material | Sapphire - anti-reflective |
| Dial | Analog |
| Dial color | Black |
| Strap material | Stainless steel |
| Strap color | Gray |
| Date | Yes |
Dual time ![]() |
Yes |
| GPS / Radio Controlled | GPS |
Day of the week indicator ![]() |
Yes |
Power reserve indicator ![]() |
Yes |
| Functions | Date, Day of the week, GPS controlled |
Accumulator ![]() |
Yes |
| Battery | No |
Luminescence ![]() |
Hands and indexes |
We guarantee the accuracy of the data. Did you find a mistake? Let us know and get 200 CZK on Watch purchase.
Guarantor: Kateřina Žváček
Jiří Štencek
+420 252 252 306
Mo-Th 9-19
Sa 9-16
info@helveti.eu
The product is included in categories
The Citizen Japanese watch dates back to 1918 and over time has become the best-selling watch in the world. They gain their customers with reliability, accuracy, interesting technologies, beautiful design and all at an affordable price. Because he trusts his watch, the Citizen watch has a 7-year warranty.
Of the revolutionary Citizen watch technologies, you are sure to know Eco-Drive, which stands for solar-powered watches. Both artificial and natural light pass through the dial and charge the battery via the solar cell, which drives the watch movement. The reserve charging period is 6 months, and when stored and not carried, it can be up to 7 years in hibernation mode. Other Citizen technologies: radio-controlled watches (Skyhawk AT), voice-controlled watches and much more.
Helveti.eu is an authorized reseller and specialist of the Citizen brand. We provide a 7-year warranty on the watch.
Manufacturer information: Citizen Watch Europe G.m.b.H., Hans-Duncker-Straße 8, D-21035 Hamburg, Germany / shop@citizenwatch.de
Do you have a question? Leave us a comment
Add a query
With each watch, you will receive a gift of your choice from us. Gifts are graduated according to the value of the order.
From €0 = Cleaning cloth, with which you can polish the glass of a watch.
From €100 = Stroke shortener, you can adjust the watch bracelet to your hand.
From €150 = Helveti canvas bag.
From €150 = Credit card knife.
From €170 = Donut watch case.
From €400 = Parker Jotter.
From €600 = knife Mikov 100-NH-2A blue.
From €1000 = Victorinox Waiter knife with 9 functions.
From €1400 = Watchroll for 2pcs.
From €1650 = Helveti leather watch roll.
From €2000 = Leather travel case.
From €2800 = Leatherman REV.
From €4000 = Wooden watch box Helveti.
From €6000 = Watch winder Helveti black.
And on top of that, a 5-year warranty (You can find the terms of the extended warranty here) and free shipping.
You can view the gifts here: