The sale of the product has ended → It doesn't matter, try other similar products in the offer of Helveti.
Movement
Solar
Case material
Titanium
Crystal material
Sapphire
Weight
48 g
Waterproof
100 m
The Citizen Eco-Drive Super Titanium EW2610-80A ladies' watches win their owners over with their elegant design. However, the great advantage is the Eco-Drive movement, which provides power by light energy, eliminating the need to change the battery, and the material of the case and the Super Titanium™ movement, a special titanium developed by Citizen.
The Citizen EW2610-80A watch has a case and bracelet made of Super Titanium™, which guarantees low weight, high strength and complete anti-allergy properties. Thanks to a special hardening method, the surface of this titanium is more scratch-resistant than stainless steel. Inside the case, the in-house Citizen E013 movement operates reliably, featuring a light rechargeable battery with a power reserve of up to 6 months and also has a low battery indicator function. At position 3 we find a handy date display.
The elegant dial is protected by a sapphire crystal, which is extremely scratch-resistant. The water resistance of this model is 100 m, so it can handle basic and greater contact with water, such as swimming. This watch is suitable for everyday wear, but also as an accessory for company.
About Super Titania: http://www.nosime-hodinky.cz/super-titanium-supermaterial-od-citizenu/
Citizen watches are guaranteed for 5 years.
Reviews and testing:
Not sure about the size?
Print size patterns
(For printing set - Scale: Default)
| Brand | Citizen |
| Gender | Female |
| Style | Casual, Universal |
| Origin | Japanese |
| Guarantee | 5 years |
| Waterproof | 100 m |
| Weight | 48 g |
| Movement | Solar |
| Caliber | Citizen E013 |
| Movement accuracy in seconds | ±15 sec. / month |
Power Reserve ![]() |
6 months |
| Case size | 31 mm |
| Case height | 9 mm |
| Case shape | Round |
| Case material | Super Titanium™ |
| Crystal material | Sapphire |
| Dial | Analog |
| Dial color | Silver |
Transparent Case ![]() |
No |
| Strap material | Super Titanium™ |
Buckle ![]() |
Yes |
| Strap Width | 16 mm |
| Strap color | Silver |
| Date | Yes |
Rotating bezel ![]() |
No |
| Functions | Date |
Accumulator ![]() |
Yes |
| Battery | No |
Luminescence ![]() |
Hands |
We guarantee the accuracy of the data. Did you find a mistake? Let us know and get 200 CZK on Watch purchase.
Guarantor: Kateřina Žváček
Jiří Štencek
+420 252 252 306
Tu-Th 9-19
info@helveti.eu
The product is included in categories
The Citizen Japanese watch dates back to 1918 and over time has become the best-selling watch in the world. They gain their customers with reliability, accuracy, interesting technologies, beautiful design and all at an affordable price. Because he trusts his watch, the Citizen watch has a 7-year warranty.
Of the revolutionary Citizen watch technologies, you are sure to know Eco-Drive, which stands for solar-powered watches. Both artificial and natural light pass through the dial and charge the battery via the solar cell, which drives the watch movement. The reserve charging period is 6 months, and when stored and not carried, it can be up to 7 years in hibernation mode. Other Citizen technologies: radio-controlled watches (Skyhawk AT), voice-controlled watches and much more.
Helveti.eu is an authorized reseller and specialist of the Citizen brand. We provide a 7-year warranty on the watch.
Manufacturer information: Citizen Watch Europe G.m.b.H., Hans-Duncker-Straße 8, D-21035 Hamburg, Germany / shop@citizenwatch.de
Do you have a question? Leave us a comment
Add a query
With each watch, you will receive a gift of your choice from us. Gifts are graduated according to the value of the order.
From €0 = Cleaning cloth, with which you can polish the glass of a watch.
From €100 = Stroke shortener, you can adjust the watch bracelet to your hand.
From €150 = Helveti canvas bag.
From €150 = Credit card knife.
From €170 = Donut watch case.
From €400 = Parker Jotter.
From €600 = knife Mikov 100-NH-2A blue.
From €1000 = Victorinox Waiter knife with 9 functions.
From €1400 = Watchroll for 2pcs.
From €1650 = Helveti leather watch roll.
From €2000 = Leather travel case.
From €2800 = Leatherman REV.
From €4000 = Wooden watch box Helveti.
From €6000 = Watch winder Helveti black.
And on top of that, a 5-year warranty (You can find the terms of the extended warranty here) and free shipping.
You can view the gifts here: