The sale of the product has ended → It doesn't matter, try other similar products in the offer of Helveti.
Movement
Solar
Case material
Steel
Crystal material
Mineral
Weight
64 g
Waterproof
50 m
Men's Citizen Eco-Drive Classic Chrono CA7069-24X watch impresses with its universal design, thanks to which it will serve mainly in everyday wear. This model is powered by solar energy (Eco-Drive), eliminating the need to replace the battery.
The case of the Citizen CA7069-24X is made of stainless steel and is complemented by a leather strap. Inside this case works the in-house Citizen B642 movement, which features a stopwatch function and a date display at the 3 o'clock position. Powering this movement is Eco-Drive technology, a light-charged battery with a power reserve of up to 7 months. An interesting feature of the stopwatch is the smooth operation of the second hand, which allows the time to be measured with an accuracy of 1/5th of a second.
The clear dial is protected by a mineral glass. The water resistance of this watch is 50 m, so it can easily handle contact with water, such as a shower or rain.
Reviews and testing:
Not sure about the size?
Print size patterns
(For printing set - Scale: Default)
| Brand | Citizen |
| Gender | Male |
| Style | Casual |
| Origin | Japanese |
| Guarantee | 5 years |
| Waterproof | 50 m |
| Weight | 64 g |
| Movement | Solar |
| Caliber | Citizen B642 |
| Movement accuracy in seconds | ±15 sec. / month |
Power Reserve ![]() |
7 months |
Stopwatch measurement accuracy ![]() |
1/5 sec. |
| Case size | 42 mm |
| Case height | 11,9 mm |
| Case shape | Round |
| Case material | Stainless steel |
| Crystal material | Mineral |
| Dial | Analog |
| Dial color | Green |
Transparent Case ![]() |
No |
Threaded lid ![]() |
Yes |
| Strap material | Leather |
Buckle ![]() |
Tang Buckle |
| Strap Width | 20 mm |
| Strap color | Black |
| Date | Yes |
Rotating bezel ![]() |
No |
Stopwatch ![]() |
Yes |
| Functions | Date, Stopwatch |
Accumulator ![]() |
Yes |
| Battery | No |
Luminescence ![]() |
No |
| Other functions | Overcharge prevention function, Low charge warning function |
We guarantee the accuracy of the data. Did you find a mistake? Let us know and get 200 CZK on Watch purchase.
Guarantor: Kateřina Žváček
Jiří Štencek
+420 252 252 306
Tu-Th 9-19
info@helveti.eu
The product is included in categories
The Citizen Japanese watch dates back to 1918 and over time has become the best-selling watch in the world. They gain their customers with reliability, accuracy, interesting technologies, beautiful design and all at an affordable price. Because he trusts his watch, the Citizen watch has a 7-year warranty.
Of the revolutionary Citizen watch technologies, you are sure to know Eco-Drive, which stands for solar-powered watches. Both artificial and natural light pass through the dial and charge the battery via the solar cell, which drives the watch movement. The reserve charging period is 6 months, and when stored and not carried, it can be up to 7 years in hibernation mode. Other Citizen technologies: radio-controlled watches (Skyhawk AT), voice-controlled watches and much more.
Helveti.eu is an authorized reseller and specialist of the Citizen brand. We provide a 7-year warranty on the watch.
Manufacturer information: Citizen Watch Europe G.m.b.H., Hans-Duncker-Straße 8, D-21035 Hamburg, Germany / shop@citizenwatch.de
Do you have a question? Leave us a comment
Add a query
With each watch, you will receive a gift of your choice from us. Gifts are graduated according to the value of the order.
From €0 = Cleaning cloth, with which you can polish the glass of a watch.
From €100 = Stroke shortener, you can adjust the watch bracelet to your hand.
From €150 = Helveti canvas bag.
From €150 = Credit card knife.
From €170 = Donut watch case.
From €400 = Parker Jotter.
From €600 = knife Mikov 100-NH-2A blue.
From €1000 = Victorinox Waiter knife with 9 functions.
From €1400 = Watchroll for 2pcs.
From €1650 = Helveti leather watch roll.
From €2000 = Leather travel case.
From €2800 = Leatherman REV.
From €4000 = Wooden watch box Helveti.
From €6000 = Watch winder Helveti black.
And on top of that, a 5-year warranty (You can find the terms of the extended warranty here) and free shipping.
You can view the gifts here: