The sale of the product has ended → It doesn't matter, try other similar products in the offer of Helveti.
Movement
Quartz
Case material
Plastic
Crystal material
Mineral
Weight
71 g
Waterproof
200 m
The Casio G-Shock GA 110-1A is a men's sports watch that offers its owners a large number of functions along with a modern watch design.
The Casio G-Shock GA 110-1A has a combined dial (analog and digital) that displays date, day of the week, stopwatch, alarm clock and many other functions. The watch case, including the strap, is rubber. The dial is protected by a mineral glass. The 51 mm case diameter makes it one of the larger watches. Water resistance of this model is 200M, so you can swim or even dive with the watch without any problems.
The Casio G-Shock range offers a suitable watch for anyone looking for a combination of durable, sporty watches in an attractive design, combined with a rich range of features. All models in this globally popular range are more shock and shock resistant than conventional watches. They also demonstrate increased resistance to magnetic fields.
Not sure about the size?
Print size patterns
(For printing set - Scale: Default)
| Gender | Male |
| Style | Sports |
| Origin | Japanese |
| Guarantee | 5 years |
| Waterproof | 200 m |
| Weight | 71 g |
| Movement | Quartz |
| Caliber | 5146 |
| Movement accuracy in seconds | ±15 sec. / month |
Stopwatch measurement accuracy ![]() |
1/1000 sec. |
| Case size | 51 mm |
| Case height | 17 mm |
| Case shape | Round |
| Case material | Rubber |
| Crystal material | Mineral |
| Dial | Combined |
| Dial color | Gray |
| Strap material | Rubber |
| Strap color | Black |
Alarm clock ![]() |
Yes |
| Date | Yes |
| Backlight | Yes |
Stopwatch ![]() |
Yes |
Day of the week indicator ![]() |
Yes |
| Functions | Date, Day of the week, Stopwatch, Alarm clock, Backlight |
| Battery | Yes |
| Other functions | Countdown, world times, Automatic LED lighting, 12/24 mode, Automatic calendar, Speed display |
We guarantee the accuracy of the data. Did you find a mistake? Let us know and get 200 CZK on Watch purchase.
Guarantor: Kateřina Žváček
Jiří Štencek
+420 252 252 306
Mo-Th 9-19
Fr-Sa 9-16
info@helveti.eu
The product is included in categories
Do you have a question? Leave us a comment
Add a query