The sale of the product has ended → It doesn't matter, try other similar products in the offer of Helveti.
Movement
Quartz
Case material
Plastic
Crystal material
Mineral
Weight
93 g
Waterproof
200 m
Casio G-Shock GM-110SCM-1AER is a men's sports watch from the GM-110 series, which now offers cases with steel elements. Thanks to its functions and durability, the watch will be appreciated during sports, outdoor and leisure activities. All functions are easy to use thanks to the combined analogue and digital dial. The construction combining steel and plastic lends the watch a constant light weight, making it pleasant to wear despite its larger size. In addition, it is very durable and can withstand even rough handling.
Casio G-Shock GM-110SCM-1AER is a sports watch from the Skeleton Camouflage Series, which is characterized by the use of a camouflage pattern and transparent or semi-transparent elements.
Casio G-Shock GM 110SCM-1A is a model from the GM-110 series, which adds a metallic element to plastic cases in the form of an outer case. The dial of the Casio G-Shock GM-110SCM-1AER is protected by a mineral glass and features a combined time display (analogue and digital), alongside which it displays the date, day of the week, stopwatch, alarm clock and many other functions. In low light conditions, you'll appreciate the LED illumination and luminescent hands. The durable case combining plastic and steel is decorated with a masking pattern achieved with a laser. The camouflage pattern is repeated on the transparent rubber strap. The diameter of the case 48.8 mm makes it one of the larger watches. Water resistance of this model is 200 m, so you can swim with the watch without any problems.
The Casio G-Shock range offers a suitable watch for anyone looking for a combination of a durable, sporty watch in an attractive design combined with a rich range of features. All models in this globally popular range are more shock and shock resistant than conventional watches. They also demonstrate increased resistance to magnetic fields.
Not sure about the size?
Print size patterns
(For printing set - Scale: Default)
| Brand | Casio |
| Gender | Male |
| Style | Sports |
| Origin | Japanese |
| Guarantee | 5 years |
| Waterproof | 200 m |
| Weight | 93 g |
| Movement | Quartz |
| Caliber | 5553 |
| Movement accuracy in seconds | ±15 sec. / month |
Stopwatch measurement accuracy ![]() |
1/100 sec. |
| Case size | 48,8 mm |
| Case height | 16,9 mm |
| Case shape | Round |
| Case material | Plastic, steel |
| Crystal material | Mineral |
| Dial | Combined |
| Dial color | Silver |
| Strap material | Rubber |
| Strap color | White |
Alarm clock ![]() |
Yes |
| Date | Yes |
| Backlight | Yes |
Stopwatch ![]() |
Yes |
Day of the week indicator ![]() |
Yes |
| Functions | Date, Day of the week, Stopwatch, Alarm clock, Backlight, Automatic calendar, World times |
| Battery | Yes |
| Other functions | Countdown, World Times, 12/24 Mode, Fully Automatic Calendar |
We guarantee the accuracy of the data. Did you find a mistake? Let us know and get 200 CZK on Watch purchase.
Guarantor: Kateřina Žváček
Jiří Štencek
+420 252 252 306
Tu-Th 9-19
info@helveti.eu
The product is included in categories
Casio, Japan is one of the best-selling watch brands in the world. The first watches from the Casia workshop were digital and at the same time the first in the world to display the date. Casio's digital watches are no longer popular today, although analog watches or watches with a combined time display already form a large part of the range.
Casio has made history with its range of super-durable G-Shock watches, which are equipped with a light but sufficiently durable construction (against falls of up to 10 m, shocks, vibrations, magnetic field and temperature fluctuations) and a great value for money. The glory of the G-Shock watch over time also required a lightweight women's version - Baby-G. The Casio Pro Trek or Casio Edifice outdoor watches are also very popular. Casio does not lag behind in modern technology either, as evidenced by models equipped with Bluetooth technology, the Tough Solar solar drive or the high-precision radio-controlled Wave Ceptor watch.
Helveti.eu is an authorized dealer and specialist of the Casio brand.
Manufacturer information: CASIO Europe GmbH, Casio-Platz 1 D-22848 Norderstedt, Germany / info@casio.de
Do you have a question? Leave us a comment
Add a query
With each watch, you will receive a gift of your choice from us. Gifts are graduated according to the value of the order.
From €0 = Cleaning cloth, with which you can polish the glass of a watch.
From €100 = Stroke shortener, you can adjust the watch bracelet to your hand.
From €150 = Helveti canvas bag.
From €150 = Credit card knife.
From €170 = Donut watch case.
From €400 = Parker Jotter.
From €600 = knife Mikov 100-NH-2A blue.
From €1000 = Victorinox Waiter knife with 9 functions.
From €1400 = Watchroll for 2pcs.
From €1650 = Helveti leather watch roll.
From €2000 = Leather travel case.
From €2800 = Leatherman REV.
From €4000 = Wooden watch box Helveti.
From €6000 = Watch winder Helveti black.
And on top of that, a 5-year warranty (You can find the terms of the extended warranty here) and free shipping.
You can view the gifts here: