The sale of the product has ended → It doesn't matter, try other similar products in the offer of Helveti.
Movement
Quartz
Case material
Plastic
Crystal material
Mineral
Weight
94 g
Waterproof
200 m
Casio G-Shock DWE-5640RX-7ER 40th Anniversary Clear Remix is a limited edition, expanding the G-Shock range, launched to mark the 40th anniversary of the introduction of the first durable Casio G-Shock DW 5000 in 1983. For nearly 40 years, the G-Shock range has offered a durable watch with a wealth of features in a purposeful and timeless design.
Following the great success of previous limited editions, Casio brings its fans another series of iconic G-Shock models that impress with their craftsmanship. With their transparent elements, they let you peek inside. The brand has thought not only about men, so women's models will also be available in this design. The 40th Anniversary logo, designed by Eric Haz, adorns the face of each watch. The 4-star symbols are also present on the strap lugs and are another reference for the important anniversary. The dials also bear the inscription "Since 1983", referring to the creation of this durable line. In a transparent finish, we are presented with the DW-5000, DW-5600, DW-6900, GA-2100/GMA-S2100 and GA-110/GMA-S110 references.
Casio G-Shock DWE 5640RX-7 is the anniversary model of the G-Shock 40th Anniversary Limited Edition series. This series is characterized by the use of the original black color and also features a special marked strap buckle and a marked ding for clear identification of the anniversary. Casio G-Shock DWE-5640RX-7ER have a digital display that shows the date, day of the week, stopwatch, alarm and other functions. The durable watch case is complemented by an unconventionally designed strap, consisting of two materials. The contrasting combination of plastic and metal is symbolic of the evolution of materials used in G-SHOCK models. The strap attached at 12 o'clock is made of resin and urethane. A composite part with transparent links made of fine resin is paired with the urethane part, which is attached to the case by a sliding lever. On the other hand, at 6 o'clock we find a steel bracelet. Its links are rendered in a contrasting silver and gold IP finish, and the clasp is engraved to commemorate G-SHOCK's 40th anniversary.
Another surprise is the transparent LCD display that reveals the circuit board base. The golden part of the board is engraved with four stars commemorating G-Shock's 40 years on the scene. The display is protected by mineral glass. For easy readability in low-light conditions, the watch is equipped with a backlight display. The light will alert you to the completion of the countdown, the hour signal, the alarm time set, etc. The diameter of the watch case is 43.8 mm. The water resistance of this model is 200 m, so you can swim with the watch without any problems. The model will also please with a longer battery life, reaching up to 3 years.
Casio G-Shock model series offers a suitable watch for anyone looking for a combination of durable, sporty watches in an attractive design, combined with a rich range of functions. All models in this globally popular range are more resistant to shocks and impacts than conventional watches. They also demonstrate increased resistance to magnetic fields.
Not sure about the size?
Print size patterns
(For printing set - Scale: Default)
| Brand | Casio |
| Gender | Male |
| Style | Sports |
| Origin | Japanese |
| Guarantee | 5 years |
| Waterproof | 200 m |
| Weight | 94 g |
| Movement | Quartz |
| Caliber | 3526 |
| Movement accuracy in seconds | ±15 sec. / month |
Power Reserve ![]() |
3 years |
Stopwatch measurement accuracy ![]() |
1/100 sec. |
| Case size | 43,8 mm |
Lug-to-lug: ![]() |
48,9 mm |
| Case height | 13,7 mm |
| Case shape | Square |
| Case material | Plastic |
| Crystal material | Mineral |
| Dial | Digital |
| Dial color | Čirá |
| Strap material | Plastic, steel |
Buckle ![]() |
Deployant Clasp |
| Strap Width | 19 mm |
| Strap color | Silver, Gold |
Alarm clock ![]() |
Yes |
| Date | Yes |
| Backlight | Yes |
Stopwatch ![]() |
Yes |
Day of the week indicator ![]() |
Yes |
| Functions | Date, Day of the week, Stopwatch, Alarm clock, Backlight, Automatic calendar |
| Battery | Yes |
| Other functions | 12/24 mode, Automatic calendar, Countdown timer, Display light notification |
We guarantee the accuracy of the data. Did you find a mistake? Let us know and get 200 CZK on Watch purchase.
Guarantor: Kateřina Žváček
Jiří Štencek
+420 252 252 306
Mo-Th 9-19
Fr-Sa 9-16
info@helveti.eu
The product is included in categories
Casio, Japan is one of the best-selling watch brands in the world. The first watches from the Casia workshop were digital and at the same time the first in the world to display the date. Casio's digital watches are no longer popular today, although analog watches or watches with a combined time display already form a large part of the range.
Casio has made history with its range of super-durable G-Shock watches, which are equipped with a light but sufficiently durable construction (against falls of up to 10 m, shocks, vibrations, magnetic field and temperature fluctuations) and a great value for money. The glory of the G-Shock watch over time also required a lightweight women's version - Baby-G. The Casio Pro Trek or Casio Edifice outdoor watches are also very popular. Casio does not lag behind in modern technology either, as evidenced by models equipped with Bluetooth technology, the Tough Solar solar drive or the high-precision radio-controlled Wave Ceptor watch.
Helveti.eu is an authorized dealer and specialist of the Casio brand.
Manufacturer information: CASIO Europe GmbH, Casio-Platz 1 D-22848 Norderstedt, Germany / info@casio.de
Do you have a question? Leave us a comment
Add a query
With each watch, you will receive a gift of your choice from us. Gifts are graduated according to the value of the order.
From €0 = Cleaning cloth, with which you can polish the glass of a watch.
From €100 = Stroke shortener, you can adjust the watch bracelet to your hand.
From €150 = Helveti canvas bag.
From €150 = Credit card knife.
From €170 = Donut watch case.
From €400 = Parker Jotter.
From €600 = knife Mikov 100-NH-2A blue.
From €1000 = Victorinox Waiter knife with 9 functions.
From €1400 = Watchroll for 2pcs.
From €1650 = Helveti leather watch roll.
From €2000 = Leather travel case.
From €2800 = Leatherman REV.
From €4000 = Wooden watch box Helveti.
From €6000 = Watch winder Helveti black.
And on top of that, a 5-year warranty (You can find the terms of the extended warranty here) and free shipping.
You can view the gifts here: