The sale of the product has ended → It doesn't matter, try other similar products in the offer of Helveti.
Movement
Quartz
Case material
Plastic
Crystal material
Mineral
Weight
56 g
Waterproof
200 m
Casio G-Shock DW-5600NNJ-2ER Ninja Series are a special edition that takes you into the world of Japanese martial arts. Follow in the footsteps of Japan's legendary ninjas with this new release. Everything on this watch is inspired by these warriors who went undercover to serve the mighty shoguns and daimyos of ancient Japan.
The combination of Japanese characters in the word ninja refers to the high endurance and the same toughness that the G-Shock embodies. The watch features the shuriken ninja star symbol on the dial, which is also repeated on the dial and strap lugs.
The Casio G-Shock DW-5600NNJ-2ER Ninja Series comes in deep blue tones and with a pattern symbolizing suiton no jutsu. Suiton no jutsu is one of the tonjutsu skills used by ninjas to protect themselves from their enemies. Suiton no jutsu involves the art of escaping and penetrating cover in ponds, rivers, ditches and other bodies of water. In cases where a warrior had to remain undetected in the water or escape underwater, a piece of bamboo was usually used as a snorkel to breathe, but legend has it that ninjas, to get even deeper underwater to breathe, used the sheath of a sword that had its tip cut off. Made in Japan, the country where ninjas originated, the watch comes in special packaging.
Casio G-Shock DW 5600NNJ-2 has a digital display that shows the date, day of the week, countdown, stopwatch, alarm and other functions. Among the more interesting ones, let's mention the fully automatic calendar and the display lighting up when the alarm is activated, the countdown is completed, the hour signal, etc.
The watch case, including the strap, is rubber and decorated with characters from the world of each Casio G-Shock series. The display is protected by a mineral glass. The case diameter of 42.8 mm makes it a medium-sized watch. The water resistance of this model is 200 m, so you can swim with the watch without any problems.
The watch comes in a special package.
The Casio G-Shock model series offers a suitable watch for anyone looking for a combination of durable, sporty watches in an attractive design, combined with a rich range of functions. All models in this globally popular range are more resistant to shocks and impacts than conventional watches. They also demonstrate increased resistance to magnetic fields.
Not sure about the size?
Print size patterns
(For printing set - Scale: Default)
| Brand | Casio |
| Gender | Male |
| Style | Sports |
| Origin | Japanese |
| Guarantee | 5 years |
| Waterproof | 200 m |
| Weight | 56 g |
| Movement | Quartz |
| Caliber | 3229 |
| Movement accuracy in seconds | ±15 sec. / month |
Stopwatch measurement accuracy ![]() |
1/100 sec. |
| Case size | 42,8 mm |
Lug-to-lug: ![]() |
48,9 mm |
| Case height | 13,4 mm |
| Case shape | Square |
| Case material | Rubber |
| Crystal material | Mineral |
| Dial | Digital |
| Dial color | Black |
| Strap material | Rubber |
Buckle ![]() |
Tang Buckle |
| Strap color | White, Black |
Alarm clock ![]() |
Yes |
| Date | Yes |
| Backlight | Yes |
Stopwatch ![]() |
Yes |
Day of the week indicator ![]() |
Yes |
| Functions | Date, Day of the week, Stopwatch, Alarm clock, Backlight, Automatic calendar |
| Battery | Yes |
| Other functions | 12/24 mode, Automatic calendar, Countdown timer, Display lights up when alarm sounds, etc. |
We guarantee the accuracy of the data. Did you find a mistake? Let us know and get 200 CZK on Watch purchase.
Guarantor: Kateřina Žváček
Jiří Štencek
+420 252 252 306
Tu-Th 9-19
info@helveti.eu
The product is included in categories
Casio, Japan is one of the best-selling watch brands in the world. The first watches from the Casia workshop were digital and at the same time the first in the world to display the date. Casio's digital watches are no longer popular today, although analog watches or watches with a combined time display already form a large part of the range.
Casio has made history with its range of super-durable G-Shock watches, which are equipped with a light but sufficiently durable construction (against falls of up to 10 m, shocks, vibrations, magnetic field and temperature fluctuations) and a great value for money. The glory of the G-Shock watch over time also required a lightweight women's version - Baby-G. The Casio Pro Trek or Casio Edifice outdoor watches are also very popular. Casio does not lag behind in modern technology either, as evidenced by models equipped with Bluetooth technology, the Tough Solar solar drive or the high-precision radio-controlled Wave Ceptor watch.
Helveti.eu is an authorized dealer and specialist of the Casio brand.
Manufacturer information: CASIO Europe GmbH, Casio-Platz 1 D-22848 Norderstedt, Germany / info@casio.de
Do you have a question? Leave us a comment
Add a query
With each watch, you will receive a gift of your choice from us. Gifts are graduated according to the value of the order.
From €0 = Cleaning cloth, with which you can polish the glass of a watch.
From €100 = Stroke shortener, you can adjust the watch bracelet to your hand.
From €150 = Helveti canvas bag.
From €150 = Credit card knife.
From €170 = Donut watch case.
From €400 = Parker Jotter.
From €600 = knife Mikov 100-NH-2A blue.
From €1000 = Victorinox Waiter knife with 9 functions.
From €1400 = Watchroll for 2pcs.
From €1650 = Helveti leather watch roll.
From €2000 = Leather travel case.
From €2800 = Leatherman REV.
From €4000 = Wooden watch box Helveti.
From €6000 = Watch winder Helveti black.
And on top of that, a 5-year warranty (You can find the terms of the extended warranty here) and free shipping.
You can view the gifts here: