The sale of the product has ended → It doesn't matter, try other similar products in the offer of Helveti.
Movement
Solar
Case material
Steel
Crystal material
Sapphire - anti-reflective
Weight
128 g
Waterproof
100 m
Casio Edifice EFS-S590D-1AVUEF is a men's watch that features a sporty look that makes it ideal for everyday wear, but of course also for sporting activities.
Casio Edifice EFS S590D-1AV features a data display at the fourth hour position and a chronograph function, the operation of which is shown by two clear sub-dials - a minute and seconds counter. The stopwatch can be controlled by side buttons - the upper stopwatch starts and stops, the lower stopwatch resets the measured values. The watch can measure up to thirty-minute intervals using the stopwatch and up to one-hour intervals thanks to the internal countdown lunette, which can be operated with the crown at the eight o'clock position. The watch's steel case is complemented by a steel bracelet, which is longer lasting than the straps and makes the watch more versatile. The clear black dial is protected by a sapphire crystal. The water resistance of this model is 100 m - so you can swim with the watch without worry. The advantage of the watch is solar power, in which the watch battery is recharged by light. The battery has a longer lifespan than a regular battery, eliminating the need for regular 2 - 3 year replacements. The 45.3 mm case diameter makes it a large watch.
Not sure about the size?
Print size patterns
(For printing set - Scale: Default)
| Gender | Male |
| Style | Sports |
| Origin | Japanese |
| Guarantee | 5 years |
| Waterproof | 100 m |
| Weight | 128 g |
| Movement | Solar |
| Caliber | 5633 |
| Movement accuracy in seconds | ±20 sec. / month |
Power Reserve ![]() |
6 months |
Stopwatch measurement accuracy ![]() |
1/1 sec. |
| Case size | 45,3 mm |
| Case height | 9,9 mm |
| Case shape | Round |
| Case material | Stainless steel |
| Crystal material | Sapphire - anti-reflective |
| Dial | Analog |
| Dial color | Black |
| Strap material | Stainless steel |
Buckle ![]() |
Yes |
| Strap color | Silver |
| Date | Yes |
Stopwatch ![]() |
Yes |
| Functions | Date, Stopwatch |
Accumulator ![]() |
Yes |
Luminescence ![]() |
Hands and indexes |
| Other functions | Reading bezel, Battery charge status check |
We guarantee the accuracy of the data. Did you find a mistake? Let us know and get 200 CZK on Watch purchase.
Guarantor: Kateřina Žváček
Jiří Štencek
+420 252 252 306
Tu-Th 9-19
info@helveti.eu
The product is included in categories
Do you have a question? Leave us a comment
Add a query