The sale of the product has ended → It doesn't matter, try other similar products in the offer of Helveti.
Movement
Quartz
Case material
Steel
Crystal material
Mineral
Weight
101 g
Waterproof
100 m
The Casio Edifice ECB-10PB-1AEF watch is a fusion of the watchmaking and motoring worlds, its design combining dynamism, passion for speed and passion for racing. Featuring a combined analogue and digital dial and a host of useful functions, wrapped in an attractive, modern-looking case, it allows connection to a mobile phone, making it the ideal companion for everyday use.
Casio Ediface ECB 10PB-1A has a combined dial (analogue and digital) and emphasizes good clarity and ease of use due to the ability to take full advantage of all the features they offer. Among the most important is undoubtedly the ability to synchronize the watch with a smartphone via Bluetooth technology. The connection, in conjunction with the use of the corresponding app, allows you to be in control of the current and accurate time at all times without having to press a single button, offers the possibility of easily setting the date, day, dusk time by selecting one of the 38 time zones, setting up to five daily alarms. It can remind you of important events from your calendar, thus alerting you in time for important work and private appointments. In addition, you can also manage your records using the watch. With the watch, you can measure up to 24-hour intervals. Other useful features include Phone finder - when you press the watch button, your phone rings so you can find it more easily.
The steel case of the watch with black PVD finish is complemented by a rubber strap. The most striking feature of the case is the octagonal lunette with minute markings. The black dial is protected by a mineral glass. For better legibility in low-light conditions, the watch is equipped with luminescent-coated hands and double LED illumination. The water resistance of this model is 100 m - so you can swim with the watch without any worries. The case diameter of 48.5 mm makes it a large watch.
Not sure about the size?
Print size patterns
(For printing set - Scale: Default)
| Brand | Casio |
| Gender | Male |
| Style | Sports, Smart |
| Origin | Japanese |
| Guarantee | 5 years |
| Waterproof | 100 m |
| Weight | 101 g |
| Movement | Quartz |
| Caliber | 5618 |
| Movement accuracy in seconds | ±15 sec. / month |
Stopwatch measurement accuracy ![]() |
1/1000 sec. |
| Case size | 48,5 mm |
| Case height | 12,5 mm |
| Case shape | Round |
| Case material | Steel with PVD treatment |
| Crystal material | Mineral |
| Dial | Combined |
| Dial color | Black |
| Strap material | Rubber |
Buckle ![]() |
Yes |
| Strap color | Black |
Alarm clock ![]() |
Yes |
| Date | Yes |
Dual time ![]() |
Yes |
| Backlight | Yes |
Stopwatch ![]() |
Yes |
Day of the week indicator ![]() |
Yes |
| Functions | Date, Day of the week, Stopwatch, Alarm clock, Backlight |
| Battery | Yes |
Luminescence ![]() |
Hands |
| Other functions | Countdown, Split times, World time, 12/24 mode, Hourly alert, Automatic calendar (until 2099), On/off tone, Connection to phone via Bluetooth, Calendar event notification, Airplane mode |
We guarantee the accuracy of the data. Did you find a mistake? Let us know and get 200 CZK on Watch purchase.
Guarantor: Kateřina Žváček
Jiří Štencek
+420 252 252 306
Tu-Th 9-19
info@helveti.eu
The product is included in categories
Casio, Japan is one of the best-selling watch brands in the world. The first watches from the Casia workshop were digital and at the same time the first in the world to display the date. Casio's digital watches are no longer popular today, although analog watches or watches with a combined time display already form a large part of the range.
Casio has made history with its range of super-durable G-Shock watches, which are equipped with a light but sufficiently durable construction (against falls of up to 10 m, shocks, vibrations, magnetic field and temperature fluctuations) and a great value for money. The glory of the G-Shock watch over time also required a lightweight women's version - Baby-G. The Casio Pro Trek or Casio Edifice outdoor watches are also very popular. Casio does not lag behind in modern technology either, as evidenced by models equipped with Bluetooth technology, the Tough Solar solar drive or the high-precision radio-controlled Wave Ceptor watch.
Helveti.eu is an authorized dealer and specialist of the Casio brand.
Manufacturer information: CASIO Europe GmbH, Casio-Platz 1 D-22848 Norderstedt, Germany / info@casio.de
Do you have a question? Leave us a comment
Add a query
With each watch, you will receive a gift of your choice from us. Gifts are graduated according to the value of the order.
From €0 = Cleaning cloth, with which you can polish the glass of a watch.
From €100 = Stroke shortener, you can adjust the watch bracelet to your hand.
From €150 = Helveti canvas bag.
From €150 = Credit card knife.
From €170 = Donut watch case.
From €400 = Parker Jotter.
From €600 = knife Mikov 100-NH-2A blue.
From €1000 = Victorinox Waiter knife with 9 functions.
From €1400 = Watchroll for 2pcs.
From €1650 = Helveti leather watch roll.
From €2000 = Leather travel case.
From €2800 = Leatherman REV.
From €4000 = Wooden watch box Helveti.
From €6000 = Watch winder Helveti black.
And on top of that, a 5-year warranty (You can find the terms of the extended warranty here) and free shipping.
You can view the gifts here: