The sale of the product has ended → It doesn't matter, try other similar products in the offer of Helveti.
Movement
Quartz
Case material
Plastic
Crystal material
Mineral
Weight
33 g
Waterproof
100 m
Casio Baby-G BGD-10KKM-1ER+PLUS Kuromi is a women's sports watch that combines the spirit of Casio Baby-G' s durable watches with the playfulness and character of Sanrio. For over 30 years, the Baby-G line has offered durable watches with a wealth of features in a purposeful and timeless design.
Celebrating its 30th anniversary,Kuromi makes a fantastic pair with the Baby-G watch!
The entire packaging references the cartoon character. The strap with its lettering and interchangeable lugs, the packaging with its characteristic colours. A display that, when the backlight is activated, reveals the character's face or a dagger depicting Kuromi.
Using the original stickers included in the set, you can freely decorate the supplied watch case.
Casio Baby-G BGD-10KKM-1ER Kuromi watches are square in shape and combine classic black with pink and purple elements.
The Casio Baby-G BGD 10KKM-1 has a digital display that shows the date, day of the week, stopwatch (with 1st and 2nd place and intermediate times), alarm and other functions. The display is protected by a mineral glass. For easy readability in low light conditions, the watch is equipped with LED display illumination.
The 39 mm case diameter makes it one of the smaller watches. The water resistance of this model is100 m, so you can swim with the watch without any problems.
This unique watch comes in a special package that is bound to appeal to any fan of the Kuromi character.
The Casio Baby-G model line offers a suitable watch for every woman looking for a combination of a durable sports watch in an attractive design, combined with a rich range of functions. All models in this globally popular range are more resistant to shocks and impacts than conventional watches.
Not sure about the size?
Print size patterns
(For printing set - Scale: Default)
| Brand | Casio |
| Gender | Female |
| Style | Sports |
| Origin | Japanese |
| Guarantee | 5 years |
| Waterproof | 100 m |
| Weight | 33 g |
| Movement | Quartz |
| Caliber | 3561 |
| Movement accuracy in seconds | ±30 sec. / day |
Stopwatch measurement accuracy ![]() |
1/100 sec. |
| Case size | 39 mm |
Lug-to-lug: ![]() |
42,8 mm |
| Case height | 14,7 mm |
| Case shape | Square |
| Case material | Resin |
| Crystal material | Mineral |
| Dial | Digital |
| Dial color | Gray |
| Strap material | Rubber |
Buckle ![]() |
Tang Buckle |
| Strap color | Black |
Quick release system ![]() |
no |
Alarm clock ![]() |
Yes |
| Date | Yes |
| Backlight | Yes |
Stopwatch ![]() |
Yes |
Day of the week indicator ![]() |
Yes |
| Functions | Date, Day of the week, Stopwatch, Alarm clock, Backlight, Automatic calendar, World times |
| Battery | Yes |
| Other functions | 12/24 mode, Auto calendar, Countdown timer |
We guarantee the accuracy of the data. Did you find a mistake? Let us know and get 200 CZK on Watch purchase.
Guarantor: Kateřina Žváček
Jiří Štencek
+420 252 252 306
Tu-Th 9-19
info@helveti.eu
The product is included in categories
Casio, Japan is one of the best-selling watch brands in the world. The first watches from the Casia workshop were digital and at the same time the first in the world to display the date. Casio's digital watches are no longer popular today, although analog watches or watches with a combined time display already form a large part of the range.
Casio has made history with its range of super-durable G-Shock watches, which are equipped with a light but sufficiently durable construction (against falls of up to 10 m, shocks, vibrations, magnetic field and temperature fluctuations) and a great value for money. The glory of the G-Shock watch over time also required a lightweight women's version - Baby-G. The Casio Pro Trek or Casio Edifice outdoor watches are also very popular. Casio does not lag behind in modern technology either, as evidenced by models equipped with Bluetooth technology, the Tough Solar solar drive or the high-precision radio-controlled Wave Ceptor watch.
Helveti.eu is an authorized dealer and specialist of the Casio brand.
Manufacturer information: CASIO Europe GmbH, Casio-Platz 1 D-22848 Norderstedt, Germany / info@casio.de
Do you have a question? Leave us a comment
Add a query
With each watch, you will receive a gift of your choice from us. Gifts are graduated according to the value of the order.
From €0 = Cleaning cloth, with which you can polish the glass of a watch.
From €100 = Stroke shortener, you can adjust the watch bracelet to your hand.
From €150 = Helveti canvas bag.
From €150 = Credit card knife.
From €170 = Donut watch case.
From €400 = Parker Jotter.
From €600 = knife Mikov 100-NH-2A blue.
From €1000 = Victorinox Waiter knife with 9 functions.
From €1400 = Watchroll for 2pcs.
From €1650 = Helveti leather watch roll.
From €2000 = Leather travel case.
From €2800 = Leatherman REV.
From €4000 = Wooden watch box Helveti.
From €6000 = Watch winder Helveti black.
And on top of that, a 5-year warranty (You can find the terms of the extended warranty here) and free shipping.
You can view the gifts here: