The sale of the product has ended → It doesn't matter, try other similar products in the offer of Helveti.
Movement
Quartz
Case material
Plastic
Crystal material
Mineral
Weight
37 g
Waterproof
100 m
The Casio Baby-G BGA-260-4AER watch is a women's sports watch that features rich equipment, high durability and attractive appearance.
Casio Baby-G BGA 260-4A is a new addition to the Analog-Digital Series, which is characterized by the use of attractive colors and design related to leisure activities, city and nature. The basic details are the lantern-like hour hand and the accentuation of soft pastel colours with neon elements. Casio Baby-G BGA-260-4AER has a combined dial (analogue and digital) that displays date, stopwatch, alarm and other useful functions that will be used by individuals living an active life. The subdial at the six o'clock position shows the day, date, time zone, time in another time zone, so the watch can be suitable for travelers.
The watch case, including the strap, is rubber. The dial is protected by a mineral glass. The diameter of the case 42.4 mm makes it one of the larger ladies' watches. water resistance of this model is 100 m - suitable for swimming.
The Casio Baby-G line offers a suitable watch for every woman looking for a combination of a durable sports watch in an attractive design, combined with a rich range of functions. All models in this globally popular line are more impact and impact resistant than conventional watches.
Not sure about the size?
Print size patterns
(For printing set - Scale: Default)
| Brand | Casio |
| Gender | Female |
| Style | Sports |
| Origin | Japanese |
| Guarantee | 5 years |
| Waterproof | 100 m |
| Weight | 37 g |
| Movement | Quartz |
| Caliber | 5628 |
| Movement accuracy in seconds | ±30 sec. / month |
Stopwatch measurement accuracy ![]() |
1/1 sec. |
| Case size | 42,4 mm |
| Case height | 12,3 mm |
| Case shape | Round |
| Case material | Rubber |
| Crystal material | Mineral |
| Dial | Combined |
| Dial color | White |
| Strap material | Rubber |
| Strap color | Orange |
Alarm clock ![]() |
Yes |
| Date | Yes |
| Backlight | Yes |
Stopwatch ![]() |
Yes |
Day of the week indicator ![]() |
Yes |
| Functions | Date, Day of the week, Stopwatch, Alarm clock, Backlight |
| Battery | Yes |
| Other functions | Countdown, 12/24 mode, World time, Automatic calendar, On/off button, Hourly time signal, Snooze |
We guarantee the accuracy of the data. Did you find a mistake? Let us know and get 200 CZK on Watch purchase.
Guarantor: Kateřina Žváček
Jiří Štencek
+420 252 252 306
Tu-Th 9-19
info@helveti.eu
The product is included in categories
Baby-G Black Friday Watches on Offer Casio Laides durable Watches
Casio, Japan is one of the best-selling watch brands in the world. The first watches from the Casia workshop were digital and at the same time the first in the world to display the date. Casio's digital watches are no longer popular today, although analog watches or watches with a combined time display already form a large part of the range.
Casio has made history with its range of super-durable G-Shock watches, which are equipped with a light but sufficiently durable construction (against falls of up to 10 m, shocks, vibrations, magnetic field and temperature fluctuations) and a great value for money. The glory of the G-Shock watch over time also required a lightweight women's version - Baby-G. The Casio Pro Trek or Casio Edifice outdoor watches are also very popular. Casio does not lag behind in modern technology either, as evidenced by models equipped with Bluetooth technology, the Tough Solar solar drive or the high-precision radio-controlled Wave Ceptor watch.
Helveti.eu is an authorized dealer and specialist of the Casio brand.
Manufacturer information: CASIO Europe GmbH, Casio-Platz 1 D-22848 Norderstedt, Germany / info@casio.de
Do you have a question? Leave us a comment
Add a query
With each watch, you will receive a gift of your choice from us. Gifts are graduated according to the value of the order.
From €0 = Cleaning cloth, with which you can polish the glass of a watch.
From €100 = Stroke shortener, you can adjust the watch bracelet to your hand.
From €150 = Helveti canvas bag.
From €150 = Credit card knife.
From €170 = Donut watch case.
From €400 = Parker Jotter.
From €600 = knife Mikov 100-NH-2A blue.
From €1000 = Victorinox Waiter knife with 9 functions.
From €1400 = Watchroll for 2pcs.
From €1650 = Helveti leather watch roll.
From €2000 = Leather travel case.
From €2800 = Leatherman REV.
From €4000 = Wooden watch box Helveti.
From €6000 = Watch winder Helveti black.
And on top of that, a 5-year warranty (You can find the terms of the extended warranty here) and free shipping.
You can view the gifts here: