The sale of the product has ended → It doesn't matter, try other similar products in the offer of Helveti.
Movement
Quartz
Case material
Titanium
Crystal material
Sapphire
Weight
88 g
Waterproof
50 m
Candino Titanium C4605/3are a favorite for all gentlemen thanks to their luxurious appearance. The all-silver design of the titanium case and strap combined with the blue dial will match any outfit. Whether you are in a suit or wearing a t-shirt and jeans, the Candino Titanium C4605/3 will always be a suitable accessory.
The clear dial features a handy date display at position 3, around which stylish luminescent hands circle. Luminescent elements can also be found on the indices. Everything is hidden under a sapphire crystal that is extremely scratch-resistant. Inside the watch is also a battery Swiss movement.
The case and the movement are made of titanium, which is 40% lighter than steel. So you don't have to worry about the extra weight of the watch. The 5 ATM water resistance ensures that the watch will not be harmed by rain, hand washing or evening showers.
Not sure about the size?
Print size patterns
(For printing set - Scale: Default)
| Brand | Candino |
| Gender | Male |
| Style | Universal |
| Origin | Swiss |
| Guarantee | 5 years |
| Waterproof | 50 m |
| Weight | 88 g |
| Movement | Quartz |
| Movement accuracy in seconds | ±15 sec. / month |
| Case size | 41 mm |
| Case height | 8,2 mm |
| Case shape | Round |
| Case material | Titanium |
| Case color | Silver |
| Crystal material | Sapphire |
| Dial | Analog |
| Dial color | Blue |
Transparent Case ![]() |
No |
| Strap material | Titanium |
| Strap Width | 23 mm |
| Strap color | Silver |
| Date | Yes |
| Functions | Date |
Luminescence ![]() |
Hands and indexes |
We guarantee the accuracy of the data. Did you find a mistake? Let us know and get 200 CZK on Watch purchase.
Guarantor: Kateřina Žváček
Jiří Štencek
+420 252 252 306
Tu-Th 9-19
info@helveti.eu
The product is included in categories
The Candino brand was born in 1947 in the Swiss town of Herbetswil, where watchmaker Adolf Flury-Hug opened a workshop where he realized his visionary endeavors.
It is no coincidence that the workshop still stands in its original form next to the current production plant - the brand still respects the traditional approach to watchmaking, only adding elegance and modern design to the watches.
The Candino brand uses state-of-the-art technology to produce watches with the Swiss Made seal. Candino is based on traditional Swiss watchmaking and devotes special care to the entire production process.Therefore, it achieves the highest level of product quality at favorable prices.
Helveti.cz is an authorized dealer and specialist of the Candino brand.
Manufacturer information: Festina Candino Watch AG, Bubenberg-Strasse 7, 2502 Biel, Switzerland / candino-biel@festinagroup.ch
Do you have a question? Leave us a comment
Add a query
With each watch, you will receive a gift of your choice from us. Gifts are graduated according to the value of the order.
From €0 = Cleaning cloth, with which you can polish the glass of a watch.
From €100 = Stroke shortener, you can adjust the watch bracelet to your hand.
From €150 = Helveti canvas bag.
From €150 = Credit card knife.
From €170 = Donut watch case.
From €400 = Parker Jotter.
From €600 = knife Mikov 100-NH-2A blue.
From €1000 = Victorinox Waiter knife with 9 functions.
From €1400 = Watchroll for 2pcs.
From €1650 = Helveti leather watch roll.
From €2000 = Leather travel case.
From €2800 = Leatherman REV.
From €4000 = Wooden watch box Helveti.
From €6000 = Watch winder Helveti black.
And on top of that, a 5-year warranty (You can find the terms of the extended warranty here) and free shipping.
You can view the gifts here: