The sale of the product has ended → It doesn't matter, try other similar products in the offer of Helveti.
Movement
Quartz
Case material
Steel
Crystal material
Sapphire
Weight
153 g
Waterproof
200 m
Thanks to its design, the Candino Sport Elegance 20 ATM C4718/2 men's sports watch looks unique and fresh at first glance. If you are looking for something special, this is the one for you.
The elegant look of the watch is set by the stainless steel case and strap with a partial gold PVD finish. Inside the watch is a battery-operated Swiss movement. At the traditional position 3, there is a handy date display, highlighted with a magnifying glass for better legibility (so-called cyclops). The hands and indices are luminescent for better legibility in low light conditions. All protected by a sapphire crystal that is extremely scratch-resistant.
With the Candino Sport Elegance 20ATM C4718/2 you don't have to worry about water, as the water resistance of this watch is set at 200m. So you can take it with you for swimming, bathing, water sports or even diving. The Candino C4718/2 is guaranteed to always stand up to the elements.
Not sure about the size?
Print size patterns
(For printing set - Scale: Default)
| Brand | Candino |
| Gender | Male |
| Style | Sports, Casual |
| Origin | Swiss |
| Guarantee | 5 years |
| Waterproof | 200 m |
| Weight | 153 g |
| Movement | Quartz |
| Movement accuracy in seconds | ±15 sec. / month |
| Case size | 43,5 mm |
| Case shape | Round |
| Case material | Steel with PVD treatment |
| Crystal material | Sapphire |
| Dial | Analog |
| Dial color | Blue |
Transparent Case ![]() |
No |
| Strap material | Stainless steel with PVD treatment |
Buckle ![]() |
Deployant Clasp |
| Strap Width | 20 mm |
| Strap color | Bicolor |
| Date | Yes |
Rotating bezel ![]() |
Unidirectional rotating |
| Functions | Date, Swivel bezel |
| Battery | Yes |
Screw-on Crown ![]() |
Yes |
Luminescence ![]() |
Hands and indexes |
We guarantee the accuracy of the data. Did you find a mistake? Let us know and get 200 CZK on Watch purchase.
Guarantor: Kateřina Žváček
Jiří Štencek
+420 252 252 306
Tu-Th 9-19
info@helveti.eu
The product is included in categories
The Candino brand was born in 1947 in the Swiss town of Herbetswil, where watchmaker Adolf Flury-Hug opened a workshop where he realized his visionary endeavors.
It is no coincidence that the workshop still stands in its original form next to the current production plant - the brand still respects the traditional approach to watchmaking, only adding elegance and modern design to the watches.
The Candino brand uses state-of-the-art technology to produce watches with the Swiss Made seal. Candino is based on traditional Swiss watchmaking and devotes special care to the entire production process.Therefore, it achieves the highest level of product quality at favorable prices.
Helveti.cz is an authorized dealer and specialist of the Candino brand.
Manufacturer information: Festina Candino Watch AG, Bubenberg-Strasse 7, 2502 Biel, Switzerland / candino-biel@festinagroup.ch
Do you have a question? Leave us a comment
Add a query
With each watch, you will receive a gift of your choice from us. Gifts are graduated according to the value of the order.
From €0 = Cleaning cloth, with which you can polish the glass of a watch.
From €100 = Stroke shortener, you can adjust the watch bracelet to your hand.
From €150 = Helveti canvas bag.
From €150 = Credit card knife.
From €170 = Donut watch case.
From €400 = Parker Jotter.
From €600 = knife Mikov 100-NH-2A blue.
From €1000 = Victorinox Waiter knife with 9 functions.
From €1400 = Watchroll for 2pcs.
From €1650 = Helveti leather watch roll.
From €2000 = Leather travel case.
From €2800 = Leatherman REV.
From €4000 = Wooden watch box Helveti.
From €6000 = Watch winder Helveti black.
And on top of that, a 5-year warranty (You can find the terms of the extended warranty here) and free shipping.
You can view the gifts here: