The sale of the product has ended → It doesn't matter, try other similar products in the offer of Helveti.
Movement
Quartz
Case material
Steel
Crystal material
Mineral
Weight
Waterproof
200 m
The Bulova Marine Star 98B301 men's sports watch with stopwatch function, date, simple and clear dial is an ideal universal accessory for everyday wear and its DNA will not be denied even during sports activities.
The Bulova Marine Star 98B301 watch is powered by a Japanese Miyota 6S20 battery-powered movement, which features a date and stopwatch function, the operation of which is displayed by clear sub-dials - minutes and seconds counter. The stopwatch can be controlled by the side buttons - the upper stopwatch starts and stops, the lower stopwatch resets the measured values - these can be read on the subdials at position 3 (1/20th of a second) and 9 (minutes). The watch can be used to measure up to hourly intervals.
The steel case of the watch is complemented by a practical bracelet made of the same material, the dominant silver complemented by elegant rose gold parts. The case is dominated by a rotating lunette with minute markers. The blue dial with distinctive hands and indices is protected by a mineral glass. A luminescent coating on the hands and indices ensures better legibility in low light conditions. The water resistance of this model is 200 m - so you can swim with the watch without fear. The case diameter of 45 mm makes it a large watch.
Not sure about the size?
Print size patterns
(For printing set - Scale: Default)
| Brand | Bulova |
| Gender | Male |
| Style | Sports |
| Guarantee | 5 years |
| Waterproof | 200 m |
| Movement | Quartz |
| Caliber | Miyota 6S20 |
| Movement accuracy in seconds | ±20 sec. / month |
Stopwatch measurement accuracy ![]() |
1/20 sec. |
| Case size | 45 mm |
| Case height | 15 mm |
| Case shape | Round |
| Case material | Stainless steel |
| Case color | Silver |
| Crystal material | Mineral |
| Dial | Analog |
| Dial color | Blue |
Threaded lid ![]() |
Yes |
| Strap material | Stainless steel with PVD treatment |
Buckle ![]() |
Push Button Deployant Clasp |
| Strap Width | 22 mm |
| Strap color | Silver |
| Date | Yes |
Rotating bezel ![]() |
Yes |
Stopwatch ![]() |
Yes |
| Functions | Date, Stopwatch |
| Battery | Yes |
Luminescence ![]() |
Yes |
We guarantee the accuracy of the data. Did you find a mistake? Let us know and get 200 CZK on Watch purchase.
Guarantor: Kateřina Žváček
Jiří Štencek
+420 252 252 306
Tu-Th 9-19
info@helveti.eu
The product is included in categories
The story of the Bulova brand begins in 1875 and has its roots in Bohemia. The founder was a Czech native Josef Bulova, who founded the J. Bulova Company in New York. He managed to build a large watch factory. In 1912, production was moved to Biel, Switzerland. In addition to the development of technological innovations, the company also scored in the field of marketing. She was the first to use television commercials.
Bulova achieved the greatest success in the development of electronically powered watches. The highlight was the introduction of a system with a tuner called Bulova Accutron. Another astronaut, David Scott, took care of another legendary moment. During the Apollo 15 mission, he took the Bulova Chronograph watch for a walk on the moon.
The Bulova brand is not idle and continues to offer top products in the field of precision. The offer includes a high performance quartz movement operating at a high frequency (262 kHz) with an accuracy of about 10 s per year, or the Curv movement, which is also the first curved movement with a chronograph in the world.
Model Series: Archive Series - Automatic - Classic - Curv - Crystal - Grammy - Modern - Marine Star - Precisionist - Accutron - Diamont
Helveti.eu is an authorized dealer and specialist of the Bulova brand.
Manufacturer information: Bulova, Empire State Building, 350 Fifth Avenue , New York 10118, USA / info@bulova.com
Do you have a question? Leave us a comment
Add a query
With each watch, you will receive a gift of your choice from us. Gifts are graduated according to the value of the order.
From €0 = Cleaning cloth, with which you can polish the glass of a watch.
From €100 = Stroke shortener, you can adjust the watch bracelet to your hand.
From €150 = Helveti canvas bag.
From €150 = Credit card knife.
From €170 = Donut watch case.
From €400 = Parker Jotter.
From €600 = knife Mikov 100-NH-2A blue.
From €1000 = Victorinox Waiter knife with 9 functions.
From €1400 = Watchroll for 2pcs.
From €1650 = Helveti leather watch roll.
From €2000 = Leather travel case.
From €2800 = Leatherman REV.
From €4000 = Wooden watch box Helveti.
From €6000 = Watch winder Helveti black.
And on top of that, a 5-year warranty (You can find the terms of the extended warranty here) and free shipping.
You can view the gifts here: