The sale of the product has ended → It doesn't matter, try other similar products in the offer of Helveti.
Movement
Automatic
Case material
Steel
Crystal material
Mineral
Weight
Waterproof
30 m
Wrist watch Bulova 96B374 belonging to the model series Classic offers an elegant design that makes it a suitable accessory to a shirt or suit. Its timelessness, however, makes it an ideal accessory for every day.
The blue dial with a sunburst effect, which underlies the printed minute scale and the gold-applied indices at the hour positions, is protected by a mineral crystal. The indices are suitably complemented by simple hands with a luminescent coating for improved legibility in low-light conditions. The steel watch case is complemented by a black leather strap with a buffalo hide texture. The overall retro feel is enhanced by the vintage Aerojet logo. The watch features a date display at the 3 o'clock position and a 24-hour time display at the 9 o'clock position. The water resistance of the model is 30 m - it can withstand accidental contact with water when washing hands, rain.
Not sure about the size?
Print size patterns
(For printing set - Scale: Default)
| Brand | Bulova |
| Gender | Male |
| Style | Casual |
| Guarantee | 5 years |
| Waterproof | 30 m |
| Movement | Automatic |
| Caliber | Miyota 8217 |
| Movement accuracy in seconds | -20/+40 sec. / day |
Power Reserve ![]() |
42 hours |
| Case size | 41 mm |
| Case height | 12 mm |
| Case shape | Round |
| Case material | Stainless steel |
| Crystal material | Mineral |
| Dial | Analog |
| Dial color | Blue |
Transparent Case ![]() |
Yes |
Threaded lid ![]() |
Yes |
| Strap material | Leather |
Buckle ![]() |
Tang Buckle |
| Strap Width | 20 mm |
| Strap color | Black |
| Date | Yes |
| Functions | Date |
Luminescence ![]() |
Hands and points |
| Other functions | 24-hour time display |
We guarantee the accuracy of the data. Did you find a mistake? Let us know and get 200 CZK on Watch purchase.
Guarantor: Kateřina Žváček
Jiří Štencek
+420 252 252 306
Mo-Th 9-19
Sa 9-16
info@helveti.eu
The product is included in categories
The story of the Bulova brand begins in 1875 and has its roots in Bohemia. The founder was a Czech native Josef Bulova, who founded the J. Bulova Company in New York. He managed to build a large watch factory. In 1912, production was moved to Biel, Switzerland. In addition to the development of technological innovations, the company also scored in the field of marketing. She was the first to use television commercials.
Bulova achieved the greatest success in the development of electronically powered watches. The highlight was the introduction of a system with a tuner called Bulova Accutron. Another astronaut, David Scott, took care of another legendary moment. During the Apollo 15 mission, he took the Bulova Chronograph watch for a walk on the moon.
The Bulova brand is not idle and continues to offer top products in the field of precision. The offer includes a high performance quartz movement operating at a high frequency (262 kHz) with an accuracy of about 10 s per year, or the Curv movement, which is also the first curved movement with a chronograph in the world.
Model Series: Archive Series - Automatic - Classic - Curv - Crystal - Grammy - Modern - Marine Star - Precisionist - Accutron - Diamont
Helveti.eu is an authorized dealer and specialist of the Bulova brand.
Manufacturer information: Bulova, Empire State Building, 350 Fifth Avenue , New York 10118, USA / info@bulova.com
Do you have a question? Leave us a comment
Add a query
With each watch, you will receive a gift of your choice from us. Gifts are graduated according to the value of the order.
From €0 = Cleaning cloth, with which you can polish the glass of a watch.
From €100 = Stroke shortener, you can adjust the watch bracelet to your hand.
From €150 = Helveti canvas bag.
From €150 = Credit card knife.
From €170 = Donut watch case.
From €400 = Parker Jotter.
From €600 = knife Mikov 100-NH-2A blue.
From €1000 = Victorinox Waiter knife with 9 functions.
From €1400 = Watchroll for 2pcs.
From €1650 = Helveti leather watch roll.
From €2000 = Leather travel case.
From €2800 = Leatherman REV.
From €4000 = Wooden watch box Helveti.
From €6000 = Watch winder Helveti black.
And on top of that, a 5-year warranty (You can find the terms of the extended warranty here) and free shipping.
You can view the gifts here: