The sale of the product has ended → It doesn't matter, try other similar products in the offer of Helveti.
Movement
Quartz
Case material
Titanium
Crystal material
Sapphire
Weight
47 g
Waterproof
50 m
Women's Boccia Titanium 3285-06 hides an elegant white dial in a titanium case. It contrasts beautifully with the braided yellow steel bracelet.
New for 2020 the Boccia Titanium watch is exactly what is not to be missed on a woman's wrist. A watch that can be used for both social and casual wear or work. It has a water resistance of up to 50m, which is enough for hand washing, showering and rain. The titanium design makes the watch very lightweight and you will hardly feel it on your wrist. Titanium is also suitable for allergy sufferers who do not tolerate well the substances contained in steel. The case size of 22 mm makes it a medium-sized, ladies' watch. Both the case and the braided steel bracelet are finished in a PVD gold colour finish.
Not sure about the size?
Print size patterns
(For printing set - Scale: Default)
| Brand | Boccia Titanium |
| Gender | Female |
| Style | Casual |
| Origin | German |
| Guarantee | 5 years |
| Waterproof | 50 m |
| Weight | 47 g |
| Movement | Quartz |
| Caliber | Miyota |
| Movement accuracy in seconds | ±15 sec. / month |
| Case size | 22 mm |
| Case shape | Square |
| Case material | Titan s PVD úpravou |
| Crystal material | Sapphire |
| Dial | Analog |
| Dial color | White |
| Strap material | Stainless steel with PVD treatment |
Buckle ![]() |
Adjustable Buckle |
| Strap color | Gold |
| Date | No |
Rotating bezel ![]() |
No |
| Functions | No date |
| Battery | Yes |
Luminescence ![]() |
No |
We guarantee the accuracy of the data. Did you find a mistake? Let us know and get 200 CZK on Watch purchase.
Guarantor: Kateřina Žváček
Jiří Štencek
+420 252 252 306
Tu-Th 9-19
info@helveti.eu
The product is included in categories
The German company Boccia Titanium specializes in the production of watches made of titanium and ceramics. Titanium is a total nickel and is therefore completely anti-allergic. Boccia Titanium watches combine German precision workmanship with perfect material. It is no coincidence that the best-selling brands in Germany have become up to € 500.
Helveti.eu is an authorized dealer and specialist of the Boccia Titanium brand.
Manufacturer information: Tutima Uhrenfabrik GmbH, Trendelbuscher Weg 16-18, 27770 Ganderkesee, Germany / info@bocciatitanium.de
Do you have a question? Leave us a comment
Add a query
With each watch, you will receive a gift of your choice from us. Gifts are graduated according to the value of the order.
From €0 = Cleaning cloth, with which you can polish the glass of a watch.
From €100 = Stroke shortener, you can adjust the watch bracelet to your hand.
From €150 = Helveti canvas bag.
From €150 = Credit card knife.
From €170 = Donut watch case.
From €400 = Parker Jotter.
From €600 = knife Mikov 100-NH-2A blue.
From €1000 = Victorinox Waiter knife with 9 functions.
From €1400 = Watchroll for 2pcs.
From €1650 = Helveti leather watch roll.
From €2000 = Leather travel case.
From €2800 = Leatherman REV.
From €4000 = Wooden watch box Helveti.
From €6000 = Watch winder Helveti black.
And on top of that, a 5-year warranty (You can find the terms of the extended warranty here) and free shipping.
You can view the gifts here: