The sale of the product has ended → It doesn't matter, try other similar products in the offer of Helveti.
Movement
Quartz
Case material
Steel
Crystal material
Sapphire
Weight
Waterproof
30 m
The Bering Ultra Slim Unisex Steel Watch 17140-307 is an elegant, clean watch that impresses with its blue dial design and braided stainless steel strap also in blue.
The dial, which features two sub-dials (one to display the day of the week, the other to display the date), is protected by a scratch-proof sapphire crystal. Inside the watch beats a high-quality Japanese Miyota movement. The watch has a water resistance of 3ATM, meaning you can wash your hands without worry.
Not sure about the size?
Print size patterns
(For printing set - Scale: Default)
| Brand | Bering |
| Gender | Male |
| Style | Casual |
| Guarantee | 5 years |
| Waterproof | 30 m |
| Movement | Quartz |
| Caliber | Miyota |
| Movement accuracy in seconds | ±15 sec. / month |
| Case size | 40 mm |
Lug-to-lug: ![]() |
47 mm |
| Case height | 7 mm |
| Case shape | Round |
| Case material | Stainless steel |
| Case color | Silver |
| Crystal material | Sapphire |
| Dial | Analog |
| Dial color | Blue |
Transparent Case ![]() |
No |
| Strap material | Stainless steel with PVD treatment |
Buckle ![]() |
Adjustable Buckle |
| Strap Width | 20 mm |
| Strap color | Blue |
| Date | Yes |
Day of the week indicator ![]() |
Yes |
| Functions | Date, Day of the week |
| Battery | Yes |
We guarantee the accuracy of the data. Did you find a mistake? Let us know and get 200 CZK on Watch purchase.
Guarantor: Kateřina Žváček
Jiří Štencek
+420 252 252 306
Tu-Th 9-19
info@helveti.eu
The product is included in categories
Women's Watches Bering Men's watches Scandinavian design Ultra Slim
The Bering watch is a young brand of Danish adventurer Rene Kaerskov, who jumped from a helicopter onto the icy surface of the Arctic, and this northernmost place on the globe fascinated him so much that he decided to make a watch that would be as pure and simple as the Arctic itself.
The name Bering dates back to 1728, when a Danish seafarer crossed the strait that still bears his name. He was the first European to explore Alaska.
Bering watches are characterized by their simplicity and purity. They use ceramics, sapphire, stainless steel, zircons and diamonds. The equivalent of this brand is the German Boccia Titanium, which uses anti-allergenic titanium instead of steel.
Helveti.eu is an authorized dealer and specialist of the Bering brand.
Manufacturer information: BERING Time ApS, Skrænten 34, 6200 Aabenraa, Denmark / info@beringtime.com
Do you have a question? Leave us a comment
Add a query
With each watch, you will receive a gift of your choice from us. Gifts are graduated according to the value of the order.
From €0 = Cleaning cloth, with which you can polish the glass of a watch.
From €100 = Stroke shortener, you can adjust the watch bracelet to your hand.
From €150 = Helveti canvas bag.
From €150 = Credit card knife.
From €170 = Donut watch case.
From €400 = Parker Jotter.
From €600 = knife Mikov 100-NH-2A blue.
From €1000 = Victorinox Waiter knife with 9 functions.
From €1400 = Watchroll for 2pcs.
From €1650 = Helveti leather watch roll.
From €2000 = Leather travel case.
From €2800 = Leatherman REV.
From €4000 = Wooden watch box Helveti.
From €6000 = Watch winder Helveti black.
And on top of that, a 5-year warranty (You can find the terms of the extended warranty here) and free shipping.
You can view the gifts here: