The sale of the product has ended → It doesn't matter, try other similar products in the offer of Helveti.
Movement
Solar
Case material
Titanium
Crystal material
Sapphire
Weight
Waterproof
100 m
The Bering 15239-779 is a great choice for men's formal watches! Thanks to the all-titanium processing, the watch is also very lightweight and thanks to the solar power supply, you don't have to worry about changing the battery.
The dial is protected by a sapphire crystal that is highly scratch resistant. In terms of functions, the watch has a date display. The water resistance of the model reaches 100m, which is easily enough for swimming, swimming and light diving. With a size of 39 mm, it is one of the smaller men's watches, while being a decent accessory for example for company or even for everyday wear. The hands and indices are equipped with SuperLuminova luminescence, so you don't have to worry about not being able to see the time in the dark.
Not sure about the size?
Print size patterns
(For printing set - Scale: Default)
| Brand | Bering |
| Gender | Male |
| Style | Casual |
| Guarantee | 5 years |
| Waterproof | 100 m |
| Movement | Solar |
| Caliber | Miyota |
| Movement accuracy in seconds | ±15 sec. / month |
Power Reserve ![]() |
6 months |
| Case size | 39 mm |
| Case height | 8 mm |
| Case shape | Round |
| Case material | Titanium |
| Crystal material | Sapphire |
| Dial | Analog |
| Dial color | Gray |
| Strap material | Titanium |
Buckle ![]() |
Yes |
| Strap Width | 21 mm |
| Strap color | Silver |
| Date | Yes |
Rotating bezel ![]() |
No |
| Functions | Date |
Accumulator ![]() |
Yes |
| Battery | No |
Luminescence ![]() |
SuperLuminova hands and indexes |
We guarantee the accuracy of the data. Did you find a mistake? Let us know and get 200 CZK on Watch purchase.
Guarantor: Kateřina Žváček
Jiří Štencek
+420 252 252 306
Tu-Th 9-19
info@helveti.eu
The product is included in categories
The Bering watch is a young brand of Danish adventurer Rene Kaerskov, who jumped from a helicopter onto the icy surface of the Arctic, and this northernmost place on the globe fascinated him so much that he decided to make a watch that would be as pure and simple as the Arctic itself.
The name Bering dates back to 1728, when a Danish seafarer crossed the strait that still bears his name. He was the first European to explore Alaska.
Bering watches are characterized by their simplicity and purity. They use ceramics, sapphire, stainless steel, zircons and diamonds. The equivalent of this brand is the German Boccia Titanium, which uses anti-allergenic titanium instead of steel.
Helveti.eu is an authorized dealer and specialist of the Bering brand.
Manufacturer information: BERING Time ApS, Skrænten 34, 6200 Aabenraa, Denmark / info@beringtime.com
Do you have a question? Leave us a comment
Add a query
With each watch, you will receive a gift of your choice from us. Gifts are graduated according to the value of the order.
From €0 = Cleaning cloth, with which you can polish the glass of a watch.
From €100 = Stroke shortener, you can adjust the watch bracelet to your hand.
From €150 = Helveti canvas bag.
From €150 = Credit card knife.
From €170 = Donut watch case.
From €400 = Parker Jotter.
From €600 = knife Mikov 100-NH-2A blue.
From €1000 = Victorinox Waiter knife with 9 functions.
From €1400 = Watchroll for 2pcs.
From €1650 = Helveti leather watch roll.
From €2000 = Leather travel case.
From €2800 = Leatherman REV.
From €4000 = Wooden watch box Helveti.
From €6000 = Watch winder Helveti black.
And on top of that, a 5-year warranty (You can find the terms of the extended warranty here) and free shipping.
You can view the gifts here: