The sale of the product has ended → It doesn't matter, try other similar products in the offer of Helveti.
Movement
Solar
Case material
Steel
Crystal material
Sapphire
Weight
Waterproof
50 m
The Bering 14639-307 men's watch impresses with both its simple design and solar-powered movement. This gives it an undeniable advantage in terms of maintenance, as the worry of changing the battery is eliminated.
Water resistance of 50m allows contact with water in the range of hand washing and showering. With a case diameter of 39mm, this blue elegance fits any man's hand. The simply designed dial is complemented by a steel strap made up of tiny lugs. At the 3rd position we find the date display. The running reserve of this model reaches up to 6 months without additional charging .
Not sure about the size?
Print size patterns
(For printing set - Scale: Default)
| Brand | Bering |
| Gender | Male |
| Style | Casual |
| Guarantee | 5 years |
| Waterproof | 50 m |
| Movement | Solar |
| Caliber | Miyota |
| Movement accuracy in seconds | ±20 sec. / month |
Power Reserve ![]() |
6 months |
| Case size | 39 mm |
| Case height | 9 mm |
| Case shape | Round |
| Case material | Stainless steel |
| Crystal material | Sapphire |
| Dial | Analog |
| Dial color | Blue |
| Strap material | Stainless steel |
Buckle ![]() |
Yes |
| Strap Width | 18 mm |
| Strap color | Blue |
| Date | Yes |
| Functions | Date |
Accumulator ![]() |
Yes |
| Battery | No |
Luminescence ![]() |
No |
We guarantee the accuracy of the data. Did you find a mistake? Let us know and get 200 CZK on Watch purchase.
Guarantor: Kateřina Žváček
Jiří Štencek
+420 252 252 306
Mo-Th 9-19
Fr-Sa 9-16
info@helveti.eu
The product is included in categories
The Bering watch is a young brand of Danish adventurer Rene Kaerskov, who jumped from a helicopter onto the icy surface of the Arctic, and this northernmost place on the globe fascinated him so much that he decided to make a watch that would be as pure and simple as the Arctic itself.
The name Bering dates back to 1728, when a Danish seafarer crossed the strait that still bears his name. He was the first European to explore Alaska.
Bering watches are characterized by their simplicity and purity. They use ceramics, sapphire, stainless steel, zircons and diamonds. The equivalent of this brand is the German Boccia Titanium, which uses anti-allergenic titanium instead of steel.
Helveti.eu is an authorized dealer and specialist of the Bering brand.
Manufacturer information: BERING Time ApS, Skrænten 34, 6200 Aabenraa, Denmark / info@beringtime.com
Do you have a question? Leave us a comment
Add a query
With each watch, you will receive a gift of your choice from us. Gifts are graduated according to the value of the order.
From €0 = Cleaning cloth, with which you can polish the glass of a watch.
From €100 = Stroke shortener, you can adjust the watch bracelet to your hand.
From €150 = Helveti canvas bag.
From €150 = Credit card knife.
From €170 = Donut watch case.
From €400 = Parker Jotter.
From €600 = knife Mikov 100-NH-2A blue.
From €1000 = Victorinox Waiter knife with 9 functions.
From €1400 = Watchroll for 2pcs.
From €1650 = Helveti leather watch roll.
From €2000 = Leather travel case.
From €2800 = Leatherman REV.
From €4000 = Wooden watch box Helveti.
From €6000 = Watch winder Helveti black.
And on top of that, a 5-year warranty (You can find the terms of the extended warranty here) and free shipping.
You can view the gifts here: