The sale of the product has ended → It doesn't matter, try other similar products in the offer of Helveti.
Movement
Solar
Case material
Steel
Crystal material
Sapphire
Weight
Waterproof
100 m
Based on a classic Danish design, the Bering Solar 14440-073-A men's watch is the perfect combination of elegance, minimalism and eco-friendliness for every occasion.
The watch case is made of stainless steel with a PVd grey finish, as is the Milanese-style strap. The simple grey dial is protected by a scratch-proof sapphire crystal. The water resistance of the watch is 100m, so it can handle hand washing and showering, and you don't have to worry about taking the watch into the pool with you. Besides the time display, the watch also offers a date display at the classic 3 o'clock position.
In addition, the watch has a solar rechargeable battery, which the manufacturer states has a lifetime of 10 years. The size of the watch (case) is 40 mm, so it is one of the smaller men's watches. Inside the watch beats a high-quality Japanese movement with solar power.
On the hand it holds thanks to the Milanese-type bracelet, the size adjustment of which is very easy and can be done by anyone even in home conditions.
The Bering Solar 14440-073-A watch comes with an elegant men's bracelet.
Not sure about the size?
Print size patterns
(For printing set - Scale: Default)
| Brand | Bering |
| Gender | Male |
| Style | Casual |
| Guarantee | 5 years |
| Waterproof | 100 m |
| Movement | Solar |
| Movement accuracy in seconds | ±15 sec. / month |
| Case size | 40 mm |
| Case height | 9 mm |
| Case shape | Round |
| Case material | Steel with PVD treatment |
| Crystal material | Sapphire |
| Dial | Analog |
| Dial color | Gray |
Transparent Case ![]() |
No |
| Strap material | Stainless steel with PVD treatment |
Buckle ![]() |
Adjustable Buckle |
| Strap Width | 24 mm |
| Strap color | Gray |
| Date | Yes |
| Functions | Date |
Accumulator ![]() |
Yes |
Luminescence ![]() |
Hands |
We guarantee the accuracy of the data. Did you find a mistake? Let us know and get 200 CZK on Watch purchase.
Guarantor: Kateřina Žváček
Jiří Štencek
+420 252 252 306
Tu-Th 9-19
info@helveti.eu
The product is included in categories
Men's Watches Bering Solar Men's watches Scandinavian design
The Bering watch is a young brand of Danish adventurer Rene Kaerskov, who jumped from a helicopter onto the icy surface of the Arctic, and this northernmost place on the globe fascinated him so much that he decided to make a watch that would be as pure and simple as the Arctic itself.
The name Bering dates back to 1728, when a Danish seafarer crossed the strait that still bears his name. He was the first European to explore Alaska.
Bering watches are characterized by their simplicity and purity. They use ceramics, sapphire, stainless steel, zircons and diamonds. The equivalent of this brand is the German Boccia Titanium, which uses anti-allergenic titanium instead of steel.
Helveti.eu is an authorized dealer and specialist of the Bering brand.
Manufacturer information: BERING Time ApS, Skrænten 34, 6200 Aabenraa, Denmark / info@beringtime.com
Do you have a question? Leave us a comment
Add a query
With each watch, you will receive a gift of your choice from us. Gifts are graduated according to the value of the order.
From €0 = Cleaning cloth, with which you can polish the glass of a watch.
From €100 = Stroke shortener, you can adjust the watch bracelet to your hand.
From €150 = Helveti canvas bag.
From €150 = Credit card knife.
From €170 = Donut watch case.
From €400 = Parker Jotter.
From €600 = knife Mikov 100-NH-2A blue.
From €1000 = Victorinox Waiter knife with 9 functions.
From €1400 = Watchroll for 2pcs.
From €1650 = Helveti leather watch roll.
From €2000 = Leather travel case.
From €2800 = Leatherman REV.
From €4000 = Wooden watch box Helveti.
From €6000 = Watch winder Helveti black.
And on top of that, a 5-year warranty (You can find the terms of the extended warranty here) and free shipping.
You can view the gifts here: