The sale of the product has ended → It doesn't matter, try other similar products in the offer of Helveti.
TheWaterman luxury ballpoint pen from the Carène collection combines elegance, style and premium materials.
The pen has a brass barrel that complements the cap with wave engravings plated in silver and nickel-palladium. There is also a practical rotary mechanism. Thanks to its design, the pen will appeal to all users who value the style and quality of their writing instruments. Each of the Carène models is living proof of the originality of this collection and provides the user with maximum comfort when writing.
Supplied with a blue refill in an elegant gift box.
| Guarantee | 5 years |
| Pen type | Ballpoint pen |
| Color | Gray |
| Ink color | Blue |
| Pen material | Brass, Palladium, Silver |
| Engraving | No |
| Weight | 0.207 |
| Šířka | 9 cm |
| Výška | 18.5 cm |
| Délka | 4.8 cm |
We guarantee the accuracy of the data. Did you find a mistake? Let us know and get 200 CZK on Watch purchase.
Guarantor: Kateřina Žváček
Jiří Štencek
+420 252 252 306
Tu-Th 9-19
info@helveti.eu
The product is included in categories
Do you have a question? Leave us a comment
Add a query