See more products brands
A modern ballpoint pen from Parker's IM series, which prides itself on its unique and distinctive style.
The pen has a black lacquer barrel co ated with a durable matte black PVD coating. Combined with the distinctive coloured ring on the grip section, the whole makes a modern impression. There is also a practical squeeze mechanism for ejecting the refill. The harmonious design and above all the high-quality materials guarantee reliability and maximum comfort when writing.
Supplied with blue refill and in an elegant gift box.
Engraving. The engraved area will be golden. If you are interested in engraving, please feel free to contact us either by phone or email.
| Guarantee | 2 years |
| Pen type | Ballpoint pen |
| Color | Black, Gray, Purple |
| Ink color | Blue |
| Engraving | Yes |
| Weight | 0.0222 |
| Šířka | 5.2 cm |
| Výška | 17.7 cm |
| Délka | 3.2 cm |
We guarantee the accuracy of the data. Did you find a mistake? Let us know and get 200 CZK on Watch purchase.
Guarantor: Kateřina Žváček
Jiří Štencek
+420 252 252 306
Tu-Th 9-19
info@helveti.eu
The product is included in categories
Do you have a question? Leave us a comment
Add a query
1 → We check, clean and set
We will check the functionality, set time, date and clean the watch carefully.
2 → We will carefully pack the watch
So that the watch does not have a chance to be damaged. We use special vacuum pads.
3 → We insure the watch against damage from the carrier
To be sure, we will insure the watch against breakage, so there is nothing to fear.