See more products brands
An elegant ballpoint pen from Parker's 51 collection that combines uncomplicated style with a touch of luxury and the durability of writing instruments.
The pen has a barrel made of fine resin and a cap made of polished stainless steel with laser embossed decoration. Combined with gold-plated accessories, the pen gives an elegant and luxurious impression that is sure to impress lovers of refined style. There is also a practical rotary mechanism for ejecting the refill.
Supplied in an elegant gift box with black refill.
| Guarantee | 5 years |
| Pen type | Ballpoint pen |
| Color | Gray, Yellow, Turquoise |
| Ink color | Black |
| Pen material | Steel, Gold, Resin |
| Engraving | No |
| Weight | 0.0295 |
| Šířka | 8.5 cm |
| Výška | 17.5 cm |
| Délka | 3.8 cm |
We guarantee the accuracy of the data. Did you find a mistake? Let us know and get 200 CZK on Watch purchase.
Guarantor: Kateřina Žváček
Jiří Štencek
+420 252 252 306
Tu-Th 9-19
info@helveti.eu
The product is included in categories
Do you have a question? Leave us a comment
Add a query
1 → We check, clean and set
We will check the functionality, set time, date and clean the watch carefully.
2 → We will carefully pack the watch
So that the watch does not have a chance to be damaged. We use special vacuum pads.
3 → We insure the watch against damage from the carrier
To be sure, we will insure the watch against breakage, so there is nothing to fear.