The sale of the product has ended → It doesn't matter, try other similar products in the offer of Helveti.
A modern ballpoint pen from Lamy's Pur collection, which boasts a clean and simple design with graceful lines as its main element.
The pen has a matte stainless steel barrel, complemented by polished stainless steel details. There is also a practical squeeze mechanism and a black M 16 refill. With its simple yet striking look, the Lamy Pur will undoubtedly win many fans.
The pen is suitable for M 16 refills with a thickness of 0.8 mm, 1 mm and 1.4 mm.
Supplied in a gift box with black refill.
| Guarantee | 2 years |
| Pen type | Ballpoint pen |
| Color | Black, Gray |
| Ink color | Black |
| Pen material | Steel |
| Weight | 0.0305 |
| Šířka | 6.5 cm |
| Výška | 18.2 cm |
| Délka | 2.8 cm |
We guarantee the accuracy of the data. Did you find a mistake? Let us know and get 200 CZK on Watch purchase.
Guarantor: Kateřina Žváček
Jiří Štencek
+420 252 252 306
Tu-Th 9-19
info@helveti.eu
The product is included in categories
Do you have a question? Leave us a comment
Add a query