The sale of the product has ended → It doesn't matter, try other similar products in the offer of Helveti.
A modern ballpoint pen from the Al-Star collection, which impresses with its timeless and uncomplicated design.
The pen has a barrel made of high-quality anodised aluminium, which adds invaluable lightness to writing, and is complemented by an ergonomically shaped, triangular transparent grip. There is also a spring-loaded metal clip, a practical squeeze mechanism and a black M 16 refill. The pen's sleek lines, harmonious colour combination and high-quality materials make it an ideal writing instrument, especially for the younger generation.
TIP: The ballpoint pen can also be used with an M 16 refill in 0.5 mm, 0.7 mm or 1.0 mm thickness.
| Guarantee | 2 years |
| Pen type | Ballpoint pen |
| Color | Black, Red |
| Ink color | Black |
| Pen material | Aluminium |
| Weight | 0.0174 |
| Šířka | 3 cm |
| Výška | 16.2 cm |
| Délka | 3 cm |
We guarantee the accuracy of the data. Did you find a mistake? Let us know and get 200 CZK on Watch purchase.
Guarantor: Kateřina Žváček
Jiří Štencek
+420 252 252 306
Tu-Th 9-19
info@helveti.eu
The product is included in categories
Do you have a question? Leave us a comment
Add a query