The sale of the product has ended → It doesn't matter, try other similar products in the offer of Helveti.
Movement
Automatic
Case material
Titanium
Crystal material
Sapphire - anti-reflective
Weight
200 g
Waterproof
300 m
The Ball Engineer Hydrocarbon Submarine Warfare COSC DM2276A-S3CJ-BE watch delivers excellent features such as high durability, precision and great workmanship. This watch has a classic "dive" design and is a great tool not only in tougher conditions, but also for everyday wear. This model catches the eye at first glance with its massive patented crown protection.
The case of the Ball DM2276A-S3CJ-BE is made of titanium, the bracelet is made in combination of titanium and steel. The bracelet also includes a patented folding clasp. Inside the case, the Swiss mechanical automatic movement Ball RR1102-C (based on the ETA 2824 or Sellita SW200) operates at a frequency of 28,800 semi-frequencies per hour and has COSC certification. As a result, it can carry the "Chronometer" designation and meets the most stringent requirements for accuracy of operation. At the traditional position 3, we find the day of the week, the date indicator is located between the indexes of the fourth and fifth hour.
This model is highly resistant to magnetic fields up to 80,000 A/m thanks to the A-Proof® system and the Mu-metal case (second inner case between the case and the movement). It can also be counted on to have an impact resistance of 5,000 Gs, equivalent to dropping the watch from 1 meter without damaging the movement. In addition to the case design, this is ensured by the patented Amortiser® shock protection system (shock protection for the automatic winding rotor, with the option of fixing the rotor on some models). A unidirectional rotatable steel dive lunette with blue PVD coating serves for timekeeping. It is equipped with the brand's typical tritium luminescent H3 point and SuperLuminova luminescence on its indices and numerals. This ensures that it can be used even in the dark.
The perfectly clear dial is protected by a sapphire glass that is maximally scratch-resistant. A anti-reflective coating provides excellent legibility even in direct sunlight. Readability in the dark is ensured by the tritium H3 luminescent tubes on the hands and indexes. These ensure reliable luminosity regardless of previous illumination, unlike the classic luminescent coating. The water resistance of this watch is 300m and is supported by a screw-down crown and a special patented crown protection, so it can easily handle swimming or diving, for example.
Not sure about the size?
Print size patterns
(For printing set - Scale: Default)
| Gender | Male |
| Style | Dive, Sports |
| Origin | Swiss |
| Guarantee | 5 years |
| Waterproof | 300 m |
| Weight | 200 g |
| Movement | Automatic |
| Caliber | RR1102-C |
| Movement accuracy in seconds | -4 až +6 sec. / day |
Power Reserve ![]() |
38 hours |
| Case size | 42 mm |
Lug-to-lug: ![]() |
53,5 mm |
| Case height | 16,5 mm |
| Case shape | Round |
| Case material | Titanium |
| Crystal material | Sapphire - anti-reflective |
| Dial | Analog |
| Dial color | Blue |
Transparent Case ![]() |
No |
Threaded lid ![]() |
Yes |
| Strap material | Titanium and stainless steel |
Buckle ![]() |
Patented Folding Buckle |
| Strap Width | 21 mm |
| Strap color | Silver |
| Date | Yes |
Rotating bezel ![]() |
One way – diving |
Day of the week indicator ![]() |
Yes |
| Functions | Date, Day of the week, Swivel bezel, Screw-on crown, Trigalight, COSC, Antimagnetic, Vibration resistance |
Screw-on Crown ![]() |
Yes |
Luminescence ![]() |
Tritium luminescence H3 on hands and indexes |
We guarantee the accuracy of the data. Did you find a mistake? Let us know and get 200 CZK on Watch purchase.
Guarantor: Kateřina Žváček
Jiří Štencek
+420 252 252 306
Tu-Th 9-19
info@helveti.eu
The product is included in categories
Do you have a question? Leave us a comment
Add a query