The sale of the product has ended → It doesn't matter, try other similar products in the offer of Helveti.
Movement
Quartz
Case material
Steel
Crystal material
Sapphire - anti-reflective
Weight
Waterproof
100 m
The Alpina Startimer Pilot Quartz Worldtimer AL-255B4S26B is part of the Startimer series and its features and design make it a great choice not only for pilots' wrists, but also for everyday wear.
The steel case houses the AL-255 Swiss battery-powered movement (based on the Ronda 515.24H), which features a GMT function - that is, a second time zone in the form of a fourth hand in 24-hour format and a date display at the traditional third hour position. The GMT hand is complemented by a day and night indication. There is also an internal "Worldtimer" disc, operated by the crown at the fourth hour position. This allows the time to be read in 24 world cities or time zones. The perfectly clear dial is protected by a sapphire crystal, which is extremely scratch-resistant. The anti-reflective coating then allows for excellent legibility in the harsh sunlight. The lunette around the dial is not rotatable.
The AL-255B4S26B model comes with a practical steel bracelet and, thanks to the 41 mm case diameter, fits perfectly on most men's wrists. The water resistance of this watch is 100m, so it can easily handle swimming, for example.
Not sure about the size?
Print size patterns
(For printing set - Scale: Default)
| Brand | Alpina |
| Gender | Male |
| Style | Pilot, Sports |
| Origin | Swiss |
| Guarantee | 5 years |
| Waterproof | 100 m |
| Movement | Quartz |
| Caliber | AL-255 |
| Movement accuracy in seconds | ±15 sec. / month |
| Case size | 41 mm |
| Case height | 11,5 mm |
| Case shape | Round |
| Case material | Stainless steel |
| Case color | Silver |
| Crystal material | Sapphire - anti-reflective |
| Dial | Analog |
| Dial color | Black |
Transparent Case ![]() |
No |
Threaded lid ![]() |
Yes |
| Strap material | Stainless steel |
Buckle ![]() |
Butterfly Clasp |
| Strap Width | 21 mm |
| Strap color | Silver |
| Date | Yes |
Dual time ![]() |
Yes |
Rotating bezel ![]() |
Internal bidirectional rotating GMT bezel |
| Functions | Date, Swivel bezel, Dual time / GMT, World times |
| Battery | Yes |
Screw-on Crown ![]() |
Ne |
Luminescence ![]() |
SuperLuminova hands and indexes |
We guarantee the accuracy of the data. Did you find a mistake? Let us know and get 200 CZK on Watch purchase.
Guarantor: Kateřina Žváček
Jiří Štencek
+420 252 252 306
Tu-Th 9-19
info@helveti.eu
The product is included in categories
Alpina is again a step higher for us, a step among traditional watch manufacturers who are characterized by something innovative. Alpina's history dates back to 1883. Nevertheless, it remains a modern brand and the proof is the new models with smartwatches. Alpina has several watchmaking patents and its own solutions: Flyback chronograph, Tourbillon and the perpetual calendar. The brand is very nice to us with its sporty approach.
Helveti.eu is an authorized dealer and specialist of the Alpina brand.
Manufacturer information: Alpina Watch International SA, Rte de la Galaise 8, 1228 Plan-les-Ouates, Switzerland / contact@alpina-watches.com
Do you have a question? Leave us a comment
Add a query
With each watch, you will receive a gift of your choice from us. Gifts are graduated according to the value of the order.
From €0 = Cleaning cloth, with which you can polish the glass of a watch.
From €100 = Stroke shortener, you can adjust the watch bracelet to your hand.
From €150 = Helveti canvas bag.
From €150 = Credit card knife.
From €170 = Donut watch case.
From €400 = Parker Jotter.
From €600 = knife Mikov 100-NH-2A blue.
From €1000 = Victorinox Waiter knife with 9 functions.
From €1400 = Watchroll for 2pcs.
From €1650 = Helveti leather watch roll.
From €2000 = Leather travel case.
From €2800 = Leatherman REV.
From €4000 = Wooden watch box Helveti.
From €6000 = Watch winder Helveti black.
And on top of that, a 5-year warranty (You can find the terms of the extended warranty here) and free shipping.
You can view the gifts here: